cialis online viagra bestellen kamagra jelly

GIDA360 EFE – Balık Mevsimi

Balık Mevsimi

Home / Balık Mevsimi
Balik3

hangi balık ne zaman yenir?

Kırmızı ve beyaz ete göre çok daha sağlıklı olan balık aynı zamanda yine kırmızı ve beyaz ete oranla daha fazla protein içermektedir. 100 gram yağlı balık yaklaşık 20 gram, yağsız balık ise 10 gram protein içerir. Vücudumuz, balığın içerdiği kaliteli proteinin, %93’ünden faydalanır.

Yine balıktaki doymamış yağ asitleri diğer etlere göre çok daha fazladır. A ve B grubu vitaminler bakımındadn da zengin olan balık, kılçığıyla birlikte tüketildiğinde ise iyi bir de kalsiyum deposudur.

Sağlık kaynağı balıktan maksimum faydayı sağlamak, tüketiminden keyif almak için ise mevsiminde tüketmek gerekmektedir. Hangi balık hangi mevsimde daha yağlı olur, hangi mevsimde ızgara, hangi mevsimde tava olur, en önemlisi ne zaman daha sağlıklı ve lezzetli olur bir bakalım;

Ocak
Bu ayda yağ bakımından en uygun balıklar kefal ve hamsidir. Çinekop, kofana ve mezgitin bulunması kolaydır. Tekir ve kırlangıç da bolca avlanır. Uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetini korur. Barbunya, kılıç ve mercan az tutulur.

Şubat
Şubatta başlayan kalkan mevsimi, mayıs ayı sonuna kadar devam eder. Tekir bolca çıkar. Uskumru, lüfer, palamut ise kışın geride kalmaya başlamasıyla yağını kaybetmektedir. Kefal lezzetini korur.

Mart
Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Lüfer ve palamut yağını kaybetmiştir, bu nedenle bu balıkların tavası ve pilakisi yapılabilir. Kofananın ise ızgarası olur. Tekir lezzetlidir.

Nisan
Kalkanın en bol zamanıdır. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç da bolca çıkmaya başlar. Bu nedenle diğer aylara göre daha ucuzdurlar. Ancak kılıç çok lezzetli değildir. Kefal, mezgit, tekir ve barbunya çok tutulur.

Mayıs
Levrek, iskorpit, barbunya, tekir, kılıç ve dil balığı çok lezzetlidir. Fazlaca çıktığından bulmak kolaydır. Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit yağlarını kaybetmişlerdir. Kefal ise lezzetlidir.

Haziran
Haziranda balık az tutulur. Balıkçılık açısından verimsiz bir aydır. Çümkü dip balıkları, yumurtalarını dökmüş olduklarından dağınık gezerler. Tekir, barbunya, mercan ve levrek bulunur; ama çok fazla olmadıklarından pahalıdırlar.

Temmuz
Bu ay mevsimi başlayan sardalya, ekim ortasına kadar lezzetini sürdürür, istavrit ile uskumru kızartmaya yapılabilir. Tekir ve barbunya lezzetli, kefal ise lezzetsizdir.

Ağustos
Çingene palamutu mevsimi bu ay açılır. Boyu uskumru kadar hatta biraz daha iridir. Sardalyanın en lezzetli zamanı bu aydır. Ağustos ayında kılıcın tadına da doyum olmaz. İzmarit artık lezzetini bulmuştur. Kefal ise tavsiye edilmez.

Eylül
Sardalya ve kılıç lezzetlidir. Palamut irileşir, her türlü pişirmeye elverişlidir. Lüfer bu dönem azdır ve pahalıdır, istavrit ve kırlangıç bolca çıkar.

Ekim
Geçici balıkların, yazın Karadeniz’de beslenip, Marmara’ya göçe başladıkları dönemdir. Bu nedenle bol miktarda balık çıkar. Uskumru turfanda olarak kendini gösterir. Lüfer tam lezzetini kazanmıştır, istavrit yağlanmıştır. Palamut bolca çıkar. Tekir, barbunya, kılıç, levrek, mercan, sardunya, eşkina, torik, izmarit gibi balıkları ucuz almak mümkündür.

Kasım
Uskumrunun en iyi zamanıdır. Torik akışı başlamıştır. Pisinin en lezzetli olduğu aydır. Ekim ayında bol bulunan ve lezzetli olan balıklar kasım ayında da vardır.

Aralık
Uskumru, lüfer, palamut ve torik yağlı olduklarından her türlü pişirilebilirler. Hamsi lezzetlidir. Tekir bol bulunur.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

OKUNMUYOR MU? METNI DEGISTIR captcha txt

ARAMAK ISTEDIGINIZ KELIMEYI YAZIN VE ENTER TUSUNA BASINIZ