cialis online viagra bestellen kamagra jelly

GIDA360 EFE – BLOG

BLOG

Home / BLOG

Gıda 360 olarak, her konuda müşterilerimizin yanında olmak, onları müşteriden ziyade iş ortağı olarak görmek motivasyonumuzun odak noktasını oluşturuyor. Temel hizmetlerimiz olan tedarik, depolama ve dağıtımın yanı sıra, dünya lezzetlerine ulaşmanız ve isterseniz dünyaya açılmanız için ithalat ve ihracat faaliyetleri gerçekleştiriyor, gıda danışmanlığı hizmetimizle, gıdaya dair ihtiyaç duyduğunuz her noktada size destek oluyoruz. Bu nedenle oluşturduğumuz blog sayfamızdan da ilginizi çekebilecek, size yardımcı olabilecek ve keyifle okuyabileceğiniz bilgiler paylaşıyoruz.

Bilinc_K

PERSONEL BİLİNCİ

Bir işletmenin başarısını ilgilendiren her konu, bazen dolaylı yollardan bazen de direk olarak personelin bilinçli olmasıyla bağlantılıdır. Personelin bilinç oranı ne kadar yüksek olursa işletmenin başarısı da o denli yüksek olacaktır.

Müşteri memnuniyetinden, satışların arttırılmasına, ciro artışından maliyetlerin düşürülmesine kadar pek çok konuda personel bilinci odak noktadadır.

AciliEzmeK

İŞTAH AÇICILAR

Yaşamsal döngümüzü sürdürmedeki en büyük halka beslenmedir. İştah, ise beslenmeyi tetikleyen, çok önemli bir dürtüdür. Sağlıklı insanlar gün boyunca belirli aralıklarla acıkırlar ve iştah dürtüsü devreye girer. Sağlıklı ve iştahı doğru miktarda açık olan bir kişi de  yediği yemekten keyif alır, mutlu olur.

Müşterilerinize iştahlarını açmak ve yedikleri yemekten aldıkları keyifi arttırmak için çeşitli ikramlarda bulunabilirsiniz.

Balik_K

HANGİ BALIK NE ZAMAN YENİR?

Kırmızı ve beyaz ete göre çok daha sağlıklı olan balık aynı zamanda yine kırmızı ve beyaz ete oranla daha fazla protein içermektedir. 100 gram yağlı balık yaklaşık 20 gram, yağsız balık ise 10 gram protein içerir. Vücudumuz, balığın içerdiği kaliteli proteinin, %93’ünden faydalanır.

Sağlık kaynağı balıktan maksimum faydayı sağlamak, tüketiminden keyif almak için ise mevsiminde tüketmek gerekmektedir. Hangi balık hangi mevsimde daha yağlı olur, hangi mevsimde ızgara, hangi mevsimde tava olur, en önemlisi ne zaman daha sağlıklı ve lezzetli olur bir bakalım;

KesmeTahtasi_K

KESME TAHTALARI NEDEN AHŞAP OLMAMALIDIR?

Gerek profesyonel mutfakların gerekse kişisel mutfakların en önemli gereçlerindendir kesme tahtaları. Geleneksel olarak, adını aldığı ahşaptan üretilen kesme tahtaları, gıda güvenliğiyle ilgili gelişmeler nedeniyle yerini silikon ve güvenilir plastik bloklara bıraktı.

Peki kesme tahtasının ahşaptan olmasının gıda güvenliği açısından nasıl bir sakıncası olabilir?

TuzK

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TUZ

Bazı şeyler hayatımızda öyle çok, öyle doğal ve sürekli bir şekilde vardırlar ki, farkında olmak, hayatımızda ne denli önemli olduklarını anlamak pek güçtür. Tıpkı nefes almak, elimiz ile bir şeylere dokunmak, ayağımız ile yürümek gibi…

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

OKUNMUYOR MU? METNI DEGISTIR captcha txt

ARAMAK ISTEDIGINIZ KELIMEYI YAZIN VE ENTER TUSUNA BASINIZ