cialis online viagra bestellen kamagra jelly

GIDA360 EFE – Kesme Tahtası

Kesme Tahtası

Home / Kesme Tahtası

KesmeTahtasi

kesme tahtası neden ahşap olmamalıdır

Gerek profesyonel mutfakların gerekse kişisel mutfakların en önemli gereçlerindendir kesme tahtaları. Geleneksel olarak, adını aldığı ahşaptan üretilen kesme tahtaları, gıda güvenliğiyle ilgili gelişmeler nedeniyle yerini silikon ve güvenilir plastik bloklara bıraktı.

Peki kesme tahtasının ahşaptan olmasının gıda güvenliği açısından nasıl bir sakıncası olabilir?

Gıda güvenliği ile ilgili yapılan çalışmalar neticesinde dilimize “sanitasyon” kelimesi de girmiş oldu. Yani “üretimde hijyenik ve sağlıklı durumların yaratılması ve devam ettirilmesi”. Dolayısı ile önce hijyenik ve sağlıklı durumu yaratıp sonra da bunu sürdürmenin önemi anlaşıldı.

Gün içerisinde pek çok farklı yiyeceğin yenmek üzere hazırlandığı özellikle endüstriyel mutfaklarda, kesme tahtaları pek çok kere ve farklı ürün için kullanılmaktadır. Tabii her bir ürünün farklı özellikleri, üzerinde yaşayan farklı organizmaları ve bakterileri de kendilerine eşlik etmektedir. Böylece bu ürünler temas ettikleri yüzeylerde kendilerinden kalıntılar bırakmakta, daha sonra aynı yüzeye temas eden başka gıdalara da bu kalıntılar bulaşmaktadır.

Özellikle et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri gibi çiğ gıdalarda ve bunların sularında tehlikeli mikroplar olabilmektedir. Bu tehlikeli mikroplar yemek hazırlama sırasında diğer gıdalara bulaşabildiği gibi özellikle pişmeden tüketilen sebze, meyve gibi gıdalara bulaştıklarında hastalık yapma özelliğine de sahip olabilmektedir. İşte tam da burada ahşap malzeme ile yapılmış kesme tahtaları büyük tehlike içermektedir. Ahşabın sıvı emme özelliği, bıçak darbeleri ile oluşan kesiklerdeki mikropların temizlenme zorluğu düşünüldüğünde tehlike çok net anlaşılacaktır.

KesmePlastikleri

Çapraz bulaşma dediğimiz bu olay, başka bir gıda maddesinde bulunan kötü mikroorganizmanın temiz gıdaya bulaşmasına denir. Bakterilerin çiğ et, yıkanmamış sebzeler gibi çiğ gıdalardan, pişmiş et, peynir, salatalar gibi yenmeye hazır, çabuk bozulan gıdalara, temiz olmayan aletler vb. yoluyla geçmesidir. Bakteriler, bir gıdanın diğer bir gıdaya doğrudan teması veya ortak kullanılan aletlerin yetersiz temizliği yoluyla kolaylıkla bulaşabilir. Çapraz bulaşma gıda zehirlenmesinin başlıca sebeplerindendir. Bulaşmanın kontrolü ürün çeşidine göre değişiklik gösterir. Çapraz bulaşmanın engellenmesi için mutfaklarda, ahşap kesme tahtaları başta olmak üzere, ahşap saplı bıçak ve yemek kaşıkları kullanılmamalıdır. İlgili bakanlığın da, denetimlerinde en çok önem verdiği konuların başında gelen ahşap konusu, işletmenizin ve ürünlerinizin kalite ve güvenilirliğini doğrudan etkilemektedir.

Balık, tavuk, kırmızı et ve sebzenin sıklıkla kullanıldığı mutfaklarda yandaki resimde gösterildiği gibi, her ürüne özel kesme tahtası kullanmak, çapraz bulaşma riskini minimuma indirecektir.

Su emmesi, bakteri üretmesi ve çapraz bulaşmaya neden olmasının dışında ahşap kesme tahtalarının bir diğer tehlikesi de kıymık oluşma riskidir. Çok keskin bıçaklarla ve hızlı bir şekilde çalışan bir aşçı tahtadan kopan küçük bir kıymığı fark etmeyebilir ve bunu yiyen kişi için ciddi bir soruna neden olabilir.

İşte tüm bu nedenlerle, günümüzde, endüstriyel mutfaklarda ahşap el aletleri kullanımına müsaade edilmemektedir.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

OKUNMUYOR MU? METNI DEGISTIR captcha txt

ARAMAK ISTEDIGINIZ KELIMEYI YAZIN VE ENTER TUSUNA BASINIZ