cialis online viagra bestellen kamagra jelly

GIDA360 EFE – Personel Bilinci

Personel Bilinci

Home / Personel Bilinci
Bilinc

Bir işletmenin başarısını ilgilendiren her konu, bazen dolaylı yollardan bazen de direk olarak personelin bilinçli olmasıyla bağlantılıdır. Personelin bilinç oranı ne kadar yüksek olursa işletmenin başarısı da o denli yüksek olacaktır.

Müşteri memnuniyetinden, satışların arttırılmasına, ciro artışından maliyetlerin düşürülmesine kadar pek çok konuda personel bilinci odak noktadadır.

Özellikle işletmenizin görünen ve görünmeyen maliyetlerini düşürme konusunda personeliniz ne kadar istekli olursa, sırtınız da o kadar yere gelmez.

Maliyetlerin düşürülmesiyle ilgili işletmenizde siz ne kadar tedbir alırsanız alın, personeliniz bilinçlenmediği sürece sürdürülebilir olmayacaktır. Özellikle israf, bir işletmenin maliyetlerini arttıran kara delik gibidir.

Peki, personelinizi daha bilinçli hale getirmek için neler yapabilirsiniz?

  • İsrafın maliyetleri ne şekilde etkilediğini personelinize anlatın. Örneklerle, konunun önemini anlamalarını sağlayın.
  • Alınan tedbirler ve yapılacak işlerle ilgili görev dağılımı yapın. Böylece bir konuda aksaklık olursa kime gideceğinizi bilirsiniz.
  • Personelinize verdiğiniz görevlerle ilgili ödül-ceza sistemi kurmanız işe yarayacaktır.
  • Stok kontrolünüzü yaparken satın alma listenizi kullanırsanız bu aynı anda hem kontrol yapmanızı hem de siparişlerinizi belirlemenizi sağlayacaktır.
  • Mutfak personelinizin de salon personelinizin de menüye hâkim olduğundan, kullanılan malzemelerden sunumuna kadar bildiğinden emin olun.
  • Mutfak personelinizin tarifleri uygularken tartı ve ölçek kullanmasını sağlayın. Bu sadece gereğinden fazla yemek üretmenizi engellemeyecek aynı zamanda yemeklerin lezzetinde sağlanacak standart sayesinde müşteri memnuniyetini arttıracak ve tabaklarda oluşabilecek atığı minimize edecektir.
  • Personeliniz ürünü ayıklarken, sanki kendi evinde ayıklıyormuş gibi davranmasını sağlayın. Örneğin; patates ya da domates soyarken yarısını çöpe atmamasına özen gösterin. Hatta mümkün olan malzemelerde hazır ürünleri kullanmayı tercih edin.
  • Elde olmadan oluşan atıkları, başka bir ürün için kullanma konusunda personelinizi teşvik edin. Atıklardan değişik salatalar, makarnalar, reçeller vb üretilebilir.
  • Bir şekilde elinizde fazla bulunan ürünlerin satılmasını ve heba olmadan tüketilmesini sağlamak için servis personelinizi bilgilendirin ve bu ürünü özellikle satmaya çalışmalarını sağlayın.
  • Her işletmenin, bir süre sonra günlük ön hazırlık ihtiyacı belirli bir seviyeye sabitlenir. Personelinizin, ön hazırlık yaparken ihtiyaçtan fazlasını hazırlamadığından emin olun.
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

OKUNMUYOR MU? METNI DEGISTIR captcha txt

ARAMAK ISTEDIGINIZ KELIMEYI YAZIN VE ENTER TUSUNA BASINIZ